Beton Silimi
Beton silimi, beton zeminler üzerinde uygulanan temizlik ve bakım işlemi olarak bilinmektedir. Günümüzde hemen hemen her alanda gördüğümüz beton zeminler, belli zamanlarda silinmekte ve bakımı yapılmaktadır. Beton zeminlerin uzun süre bakımının yapılmaması durumunda hem kullanımı hem de görünümü açısından insanları rahatsız edebilmektedir.
Beton zeminlerin silimi için pek çok kişi kendi yöntemlerini uygulamaktadır. Genellikle yıkanabilir bir yapısı olması nedeniyle çoğu kişi beton zeminleri yıkamayı tercih etmektedir. Ancak daha etkili sonuçlar alabilmek için ve zamandan da tasarruf edebilmek için bu işi yapan firmalar ile anlaşma yapmak daha kazançlı olacaktır. Firmaların sahip olduğu özel ekipmanlar ve temizlik makineleri, beton zeminin doğru bir şekilde silinmesini sağlamaktadır.

Beton Neden Silinmelidir?
Beton neden silinmelidir sorusu, bu konu hakkında merak edilen durumlar arasında görülmektedir. Pek çok alanda zemin ürünü olarak kullanılan beton, silinmeye ve temizlenmeye ihtiyaç duymaktadır. Ayak altı bir konumda bulunması nedeniyle zaman içerisinde yapısını kaybeden beton, ilk günkü haline gelebilmek için bakımı yapılması gerekmektedir.
Beton silimi, aşağıdaki durumların gerçekleşmesi için uygulanan bir işlemdir.

  • Bakımının ve temizliğinin daha kolay yapılması
  • Tozumlamanın engellenmesi
  • Işık yansımalarının artırarak enerji tasarrufunun yapılması
  • Kayma direncinin artması
  • Daha dayanıklı olması

Yukarıda yer alan gerekçeler kapsamında betonun düzenli aralıklarla temizlenmesi ve silinmesi gerekmektedir. Her ne kadar fark edilmese de yukarıda belirtilen durumlar, günlük yaşamı doğrudan etkilediği için beton bakımı önemli bir yere sahip olmaktadır.

Beton Silimi Avantajları


Beton silimi avantajları, bu işlemi uygulayacak olan bireyler tarafından sıkça araştırılmaktadır. Betonun silinmesi ve parlatılması sonucunda ortaya çıkan avantajlar aşağıda detaylı bir şekilde açıklanmıştır.
Ömrü uzun olur ve bakımı düzenli yapıldığında aşınmalara karşı direnç kazanır.
Ayak altı zemin türü olması nedeniyle kısa sürede yıpranma gösterebilmektedir ancak yapılacak silim işlemi sonucunda kalitesi artırılabilir.
Çevre dostu malzemeler kullanılarak üretilmektedir.
Parlatılmış ve silinmiş beton zeminler yararlı olduğu için çoğu okullarda bu zemin türü kullanılabilmektedir.
Işığı yansıtma özelliği bulunmaktadır. Bu özelliği sayesinde %40’a varan enerji tasarrufu yapılabilmektedir.