Mermer Silimi
Mermer silimi, mermerler üzerinde uygulanan temizlik ve restorasyon işlemine verilen isimdir. Günümüzde pek çok iç ve dış alanlarda kullanıldığı görülen mermerler, kendiliğinden parlak olan bir renge ve yapıya sahiptir. Parlak ve renkli olması sebebiyle estetik durduğuna inanılan mermerler, pek çok alanda kullanılmaktadır. Ancak belli bir kullanım süresinin sonunda mermerlerin ilk günden farklı göründüğü fark edilmektedir.
Zaman içerisinde aşınan ve rengini kaybeden mermerler, eskisi kadar güzel görüntü bırakmamaktadır. Bu durumda da çoğu kişi zemin üzerine bakım yaptırmak ve mermerlerin silimini yapmak zorunda kalmaktadır. Mermer silimi işleminden sonra mermerlerin kötü görüntüsü, yerini ilk günkü hoş görüntüye bırakmaktadır.


Mermer Silimi ve Parlatma Nedir?


Mermer silimi ve parlatma, zaman içerisinde aşınan ve parlaklığını kaybeden mermerlere uygulanan bir tür restorasyon işlemi olarak bilinmektedir. Günümüzde çoğu mekanda zemin ürünü olarak kullanılan mermerler, kullanıldıkça parlak görünümünü kaybederek yerini mat bir görünüme bırakmaktadır. Oluşan bu çizik ve mat görünüm çoğu kişinin hoşuna gitmemekte ve mermer silimi işlemini uygulamasına neden olmaktadır.
Mermerlerin eski görünümüne kavuşması için üretilen özel makineler yardımıyla parlak görünüm elde edilmesi mümkündür. Bu iş ile ilgilenen pek çok firma bulunmaktadır. Mermer parlatma ve silme için gereken ekipmanlara sahip olan bu firmalar ile anlaşma yaparak mermer silimi işlemini tamamlayabilirsiniz.


Mermer Silimi ve Parlatma Nasıl Yapılır?

Mermer silimi ve parlatma nasıl yapılır sorusu bu konu hakkında merak edilen durumlar arasında yer almaktadır. Pek çok sebebe bağlı olarak zaman içerisinde parlaklığını kaybeden mermerlerin, bazı ekipmanlar kullanılarak eski görüntüsüne kavuşturulması sağlanmaktadır. Bu işlemin nasıl yapıldığı ise bazı kişilerin merak ettiği konular arasında görülmektedir.
Mermer silimi ve parlatma için özel olarak geliştirilen makineler, yüzeyde oluşan mat görünümü alır ve çizilmeleri görünmez hale getirir. Mermerlerin ne derece yıprandığına bağlı olarak mermer silimi işleminin sıklığı da değişiklik gösterebilir. Bu iş için üretilen cihazların doğru kullanılması halinde ve düzenli olarak bu işlemin yapılması halinde mermerler mat görünümden arınarak tekrar eski parlaklığına kavuşabilmektedir.